ארץ עברית – הרצאה על שמות היישובים 

יום שני א' באייר תשפ"ב, 2 במאי 2022, בשעה 19:00

 • איך הגיעו מוצקין, ויתקין וסירקין למפת ארץ ישראל?
 • חלחול שם עברי?
 • ומה בדבר השמות צפד, עכא, יאפא, אסדוד, עסקלאן?
 • איפה נמצא כפר רוזנוולד?

לקראת יום העצמאות ה־74 של מדינת ישראל, אנחנו מזמינים אתכם להרצאתו המקוונת של פרופ' יואל אליצור, חבר האקדמיה ללשון העברית וחבר ועדת השמות הממשלתית, על מתן שמות עבריים ליישובים ולעצמים גאוגרפיים בארץ ישראל.

מועד ההרצאה: יום שני א' באייר תשפ"ב, 2 במאי 2022, בשעה 19:00.

להרשמה:

  שם פרטי (שדה חובה):

  שם משפחה (שדה חובה):

  דואר אלקטרוני (שדה חובה):

  על ההרצאה:

  אליעזר בן־יהודה הבין שתחייה לאומית מחייבת לחולל את הנס ולהחיות את הלשון העברית, ואין לעם ישראל תקומה אם ימשיך להיות אוסף של קהילות שאחת דוברת לדינו ואחת יידיש ואחת ערבית בניב כזה או בניב אחר.

  ממש כמוהו הבין בן־גוריון ש"אנו מכריזים בזאת על הקמת מדינה יהודית בארץ ישראל היא מדינת ישראל", פירושו שזו חייבת להיות ארץ שיישוביה וגם הריה ונחליה יישאו שמות עבריים.

  נקודת ההתחלה היא לא מעט שמות תנ"כיים ותלמודיים שנשתמרו באורח פלא בפיהם של הערבים, ושמות היישובים שנתנו חובבי ציון ובוני הארץ ליישוביהם בשבעים השנים שקדמו להקמת המדינה, אבל בן־גוריון דיבר על מהלך כולל, והוביל מהלך כזה מייד אחרי קום המדינה, תחילה בנגב ואחר כך בכל אזורי הארץ. על ייעוד זה מופקדת עד היום ועדת השמות הממשלתית הפועלת במשרד ראש הממשלה.

  בהרצאה נדבר על ההצלחה במשימה זו וגם על הקשיים וההתמודדויות.

  המשתתפים יוזמנו להציג שאלות בסוף ההרצאה.

   

  לפרטים נוספים:

  * הקישור לפעילות יישלח מייד לאחר ההרשמה בצירוף הודעה על אישור ההרשמה. אנא בדקו שכתובת הדואר האלקטרוני תקינה או אם הקישור הגיע לתיבת דואר הזבל.

  * תזכורת תישלח אליכם יום או יומיים לפני הפעילות.

  * אם לא קיבלתם את הקישור, כתבו אלינו לפחות שעתיים לפני שעת הפעילות לכתובת הזאת: kahal@ahl.org.il. לא נוכל לענות על פניות שיגיעו ברגע האחרון.